Domowo i swojsko – styl rustykalny
Bliskość z naturą, rodzinny swobodny klimat, proste przestrzenie, czyli innymi słowy styl rustykalny. Znajduje on całe grono zwolenników, którzy przytłoczeni wielkomiejską atmosferą pędzącego świata, chcą stworzyć domowe zacisze wprost z dawnych wiejskich chatek.
Wszelkie elementy wnętrza są związane z naturą i rękodziełem. Zarówno kolory, meble jak i dodatki nawiązują do tradycji i dawnych rozwiązań architektonicznych. Wystrój musi być minimalistyczny, powinien podkreślać naturalne materiały, które same w sobie są piękne. Z pewnością można zastosować drewniane słupy, belki, które dodatkowo podkreślą charakter wnętrza. Bardzo ważna jest prostota – lepiej postawić na jakość, niż na ilość i rodzaj umieszczonych elementów. W innym przypadku uzyskamy efekt zagracenia, który wprowadzi dużo chaosu i nie pozwoli osiągnąć harmonijnej aranżacji.
Kolory i materiały
W domach rustykalnych dominują jasne, pastelowe kolory. Dominują odcienie bieli, beżu i brązu. Tradycyjnie „bielone ściany” będą doskonałym tłem dla nieco żywszych kolorów – błękitów, czerwieni, zieleni, które użyte jako drobne akcenty doskonale dopełnią wystrój wnętrza. Równie dobrze sprawdzą się ściany wyłożone kamieniem lub drewnem. Starodawna boazeria, czy klasyczne deski mogą dodatkowo zostać ucharakteryzowane na stare.
Na podłogach dominuje drewno. Drewniane panele z naturalnymi słojami to doskonały wybór. Ich niezastąpiony zapach od razu wprowadzi wiejską atmosferę i stanie się znaczącym elementem aranżacyjnym. Jeśli nie drewno, na podłogach mogą zagościć również kamień lub cieniowane, poszarpane, stylizowane na stare płytki.
Meble
Meble oczywiście drewniane. Naturalna barwa doda im charakteru i podkreśli piękno. Jeśli używamy materiałów drewnopodobnych to powinny one posiadać rysunek widocznych słoi, które doskonale prezentują się w tego typu wnętrzach. Masywne, ciężkie szafy i komody to jest to, co powinniśmy wykorzystać. Wyobraźnia może nam podsunąć wiele ciekawych pomysłów: drewniana skrzynia niech stanie się stolikiem kawowym, a pniaczki podstawką na donice z kwiatami.
Dodatki możemy wybrać w zależności od własnych upodobań. Idąc w całkowitą prostotę i skromność sięgnijmy po ceramiczne dzbany i wiklinowe kosze. Idąc w bardziej wiejskie klimaty możemy pokusić się o ludowe wzory, dywany zdobiące ściany, kwiatową łączkę. Len, wełna bawełna, futra – naturalne dodatki sprawdzą się doskonale, a ich wyraziste kolory sprawią, że pomieszczenie nie będzie nudne i monotonne.