Zaplanuj swój piękny i praktyczny ogród

Dom z ogrodem to marzenie wielu osób – naturalna przestrzeń za oknem otwiera bowiem mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu. Wobec tego jak zaplanować ogród idealny sposób?

 

Planowanie ogrodu – najważniejsze aspekty

Kluczową kwestią, dotyczącą organizacji ogrodowej przestrzeni okazuje się określenie własnych preferencji oraz oczekiwań, odnoszących się do ogrodu. W rzeczywistości może on bowiem spełniać wiele funkcji, stając się nie tylko estetyczną, lecz również wysoce użyteczną strefą. Pierwszym krokiem w projektowaniu ogrodu staje się więc konkretyzacja i analiza indywidualnych potrzeb. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jak chcę spędzać czas w moim ogrodzie? Następnym etapem staje się urzeczywistnienie swoich zamierzeń.

Ogrodowy relaks – jak wykreować przestrzeń do odpoczynku?

Wypoczynek na łonie natury wydaje się podstawowym celem przydomowego ogrodu. Marząc o chwilach wytchnienia, warto stworzyć w swoim ogrodzie miejsce, spełniające kilka najważniejszych cech:

  • po pierwsze intymność – prywatność w ogrodowej sferze odpoczynku wydaje się niezbędna. Warto zabezpieczyć ją, poprzez posadzenie żywopłotu lub drzewek iglastych, które skutecznie osłonią przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz.
  • po drugie spokój – na strefę relaksu i odpoczynku najlepiej jest wybierać te miejsca w ogrodzie, które cechują się oddaleniem od ulicy, podwórka sąsiadów i innych miejsc, generujących głośne i zakłócające dźwięki. Odpoczynek w ciszy i spokoju wydaje się bowiem najbardziej efektywny.
  • po trzecie mnogość możliwości – odpoczynek niejedno ma imię. W związku z tym należy zastanowić się nad preferowanym sposobem wypoczynku oraz postarać się wygenerować miejsce, gwarantujące możliwość realizacji rozmaitych jego form. Rozłożenie koca, rozstawienie leżaka lub posiedzenie przy kawie nie powinno stanowić problemu w ogrodowej strefie relaksu.

Ogrodowa rekreacja – sfera zabaw i spotkań towarzyskich

Posiadając ogród, warto wygospodarować w nim miejsce na spotkania ze znajomymi. Z pewnością przydatny okaże się stół ogrodowy wraz z krzesłami, jak również grill lub tak zwana kuchnia letnia. Przyrządzanie i spożywanie posiłków na świeżym powietrzu to świetny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi.

Dodatkowo warto wygenerować przestrzeń, umożliwiającą organizację zabaw lub gier polowych, bez ryzyka uszkodzenia roślinności.

Dla posiadaczy większej przestrzeni ogrodowej trafną propozycją może okazać się basen, jakuzzi lub sauna – otwierają one nowe możliwości spędzania czasu w ogrodzie.

Funkcjonalność w ogrodzie

Warto zaznaczyć, że ogród poza funkcją rekreacyjną, pełni także rolę użytkową. Z pewnością warto w nim posadzić warzywnik, zapewniający bieżącą dostawę podstawowych i ulubionych warzyw. Drzewka i krzewy owocowe zapewnią świeżą i zdrową porcję witamin każdego dnia. Wydaje się więc, że zasadne jest korzystanie z możliwości, jakie daje posiadanie ogrodu – własna uprawa z pewnością wygeneruje zdrowsze i bardziej naturalne owoce i warzywa.

Ogród wymaga pielęgnacji, do której konieczne staje się posiadanie rozmaitych narzędzi i akcesoriów. Ich przechowywanie powinno odbywać się w schludny i bezpieczny sposób. W celu schowania niezbędnych sprzętów ogrodowych, warto pokusić się o postawienie altanki ogrodowej. Swoją estetyką nie będzie ona zaburzać ładnego efektu wizualnego, zapewniając jednocześnie ochronę dla narzędzi oraz umożliwiając utrzymanie porządku.

Ogród to także miejsce suszenia prania – sznurki lub suszarka powinny znaleźć się w bliskiej odległości od domu, w miejscu nierzucającym się w oczy.

Dziecięca strefa zabaw w ogrodzie

Jeśli użytkownikami ogrodu będą również dzieci, warto zorganizować dla nich wydzieloną przestrzeń, gdzie w bezpieczny i swobodny sposób będą mogły się wyszaleć. Ogrodowe place zabaw cieszą się coraz większą popularnością, a zainteresowanie nimi stale wzrasta. Dzieje się tak z uwagi na wysoką funkcjonalność dostępnych w sklepach ogrodowych akcesoriów dla dzieci.

Huśtawki, zjeżdżalnie oraz trampoliny to podstawowe wyposażenie przydomowego placu zabaw. Warto umieszczać je w miejscu widocznym z domu lub tarasu, jak również z daleka od większych zbiorników wodnych. Bezpieczeństwo oraz swoboda to podstawowe kwestie, odnoszące się do organizowania placu zabaw w ogrodzie.

Wybór roślinności

Jedną z najważniejszych kwestii, dotyczących ogrodowej przestrzeni jest sadzona w niej roślinność. Kwiaty, krzewy oraz drzewa powinny być wybierane, z uwzględnieniem ich indywidualnych właściwości i preferencji, odnoszących się do warunków w ogrodzie. Warto brać pod uwagę potrzebny danym roślinom stopień nasłonecznienia, nawodnienia oraz preferowane sąsiedztwo.

Zapewnienie roślinom pożądanych przez nie warunków zagwarantuje ich bezproblemowy i bujny wzrost, co przyczyni się do uzyskania wysoce estetycznego ogrodu.

Wybierając rośliny, warto uwzględnić również nakład pracy, konieczny do ich rozwoju. Zaangażowani i aktywni ogrodnicy, posiadający sporo czasu mogą wybierać rośliny wymagające większej ilości działań pielęgnacyjnych. Osoby pracujące, nielubiące zadań ogrodowych oraz oczekujące ogrodu łatwego w utrzymaniu z pewnością docenią rośliny samodzielne, nieangażujące ogrodnika do częstej i regularnej pielęgnacji.

Dekoracje ogrodowe

Na zakończenie, warto zastanowić się nad ewentualnością rozmieszczenia w ogrodzie rozmaitych dekoracji. Rzeźby i figury, fontanny lub naturalne ozdoby i oczka wodne z pewnością podniosą estetykę ogrodowej przestrzeni. Warto wybierać dekoracje, odnoszące się do stylu dominującego w danym ogrodzie. Należy także pamiętać o umiarze i braku przesytu – nadmiar jest bowiem niewskazany w odniesieniu do dekoracji, gdyż może przynieść odwrotne od zamierzonych skutki.

Reasumując, można uznać że ogród otwiera mnóstwo możliwości aranżacyjnych. W zależności od indywidualnych preferencji oraz potrzeb, możliwe staje się wykreowanie idealnej przestrzeni ogrodowej, odpowiadającej na konkretne oczekiwania.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. meble ogrodowe: https://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe

 


Ogrodolandia

Ogrodnictwo w tej chwili daje szerokie pole manewru. Przedsiębiorstwo Ogrodolandia zdołało się przekonać o tym, zajmując się dystrybucją internetową mebli ogrodowych i architektury ogrodowej już od 2008 roku. W firmowym asortymencie skupia towary jedynie sprawdzonych, a także popularnych producentów europejskich i krajowych marek. W ofercie w szczególności znajdują się meble do ogrodu, które wykonane są z trwałych oraz precyzyjnie dopasowanych materiałów. Pośród nich wymienia się między innymi drewno, wiklinę albo technorattan. Wejdź na naszą stronę internetową, gdzie znajduje się sklep online i wyszukaj w łatwy sposób towary, które szukasz! Serdecznie zapraszamy.

One thought on “Zaplanuj swój piękny i praktyczny ogród

  • 23 sierpnia 2017 at 08:39
    Permalink

    Ja bym chciał sobie taki ogród zimowy jeszcze u siebie zrobić bardzo mi się takie rozwiązanie podoba teraz jest chyba dobry czas żeby zacząć prace nad zimowym ogrodem.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *