Aranżacja ogrodu

Jeżeli chodzi o aranżację ogrodu, to najważniejsze jest zadbanie o to, aby był on funkcjonalny, dopasowany do naszych potrzeb, a także komponował się z elewacją i całym domem. Jak osiągnąć taki efekt? Odpowiedzi szukaj poniżej.

Dobry plan podstawą udanej aranżacji ogrodu

Jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie o to, jak aranżować ogród to przede wszystkim należy stworzyć dobry plan. Żeby taki plan mógł w ogóle powstać, konieczne jest określenie funkcji, jaką nasz ogród ma spełniać — zupełnie inaczej ogród będzie wyglądał, jeżeli jesteśmy fanami kolekcjonowania roślin, a zupełnie inaczej jeżeli mamy dzieci i chcemy, żeby służył on zabawie. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które sprawdzają się w przypadku każdego ogrodu.

aranżacja ogrodów

Aranżacja ogrodu — podstawowe zasady

Słysząc słowo „ogród” jedną z podstawowych rzeczy, które przychodzą nam wówczas na myśl, jest przede wszystkim intymna atmosfera i wypoczynek. Żeby te dwie funkcje mogły zostać spełnione, aranżując ogród pomyślmy przede wszystkim o odpowiednim jego ogrodzeniu — najlepiej przy pomocy gęstych krzewów czy żywopłotów. Oczywiście takim ogrodzeniem może być również drewniany płotek czy murek, jednak wtedy obsadźmy go np. bluszczem, efekt będzie o wiele bardziej naturalny.

Drugą ważną sprawą jest przestrzeń, uważajmy, aby nie przytłoczyć jej masywnymi meblami, o wiele lepiej wybierać lekkie rozwiązania np. meble wiklinowe, które nie zaburzają harmonii. To samo dotyczy się ścieżek czy pstrokatych roślin — pamiętajmy o podstawowej zasadzie, która mówi „mniej znaczy więcej”!

Rośliny, a więc podstawa każdego ogrodu

Jeżeli chodzi o rośliny, to aby ogród nie był bardzo kosztowny i trudny w utrzymaniu należy dobrze dobrać rośliny do warunków glebowych, jak również nasłonecznienia. Tylko wówczas uprawa takich roślin nie będzie przysparzała nam problemów, a także nie będziemy musieli tracić pieniędzy na kupowanie coraz to nowych roślin.

Aranżując ogród, należy sobie również odpowiedzieć na pytanie, czy zależy nam na szybkim efekcie — jeżeli tak to sadzimy duże egzemplarze wybranych przez nas roślin (trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą być one drogie) lub wybieramy rośliny, które szybko rosną.

Mówiąc o roślinach, warto też wspomnieć o nawadnianiu, ponieważ dobra aranżacja ogrodu uwzględnia również ten aspekt. Chcąc ochronić ogród przed suszą, chociażby w sezonie urlopowym konieczne jest zastosowanie nawadniania automatycznego, które umożliwia podlewanie automatyczne — jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które znacznie ułatwi nam zajmowanie się ogrodem.

Adam Budowlany

Pasjonuje się budownictwem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.