Aranżacja ogrodu

Jeżeli chodzi o aranżację ogrodu, to najważniejsze jest zadbanie o to, aby był on funkcjonalny, dopasowany do naszych potrzeb, a także komponował się z elewacją i całym domem. Jak osiągnąć taki efekt? Odpowiedzi szukaj poniżej.

Dobry plan podstawą udanej aranżacji ogrodu

Jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie o to, jak aranżować ogród to przede wszystkim należy stworzyć dobry plan. Żeby taki plan mógł w ogóle powstać, konieczne jest określenie funkcji, jaką nasz ogród ma spełniać — zupełnie inaczej ogród będzie wyglądał, jeżeli jesteśmy fanami kolekcjonowania roślin, a zupełnie inaczej jeżeli mamy dzieci i chcemy, żeby służył on zabawie. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które sprawdzają się w przypadku każdego ogrodu.

aranżacja ogrodów

Aranżacja ogrodu — podstawowe zasady

Słysząc słowo „ogród” jedną z podstawowych rzeczy, które przychodzą nam wówczas na myśl, jest przede wszystkim intymna atmosfera i wypoczynek. Żeby te dwie funkcje mogły zostać spełnione, aranżując ogród pomyślmy przede wszystkim o odpowiednim jego ogrodzeniu — najlepiej przy pomocy gęstych krzewów czy żywopłotów. Oczywiście takim ogrodzeniem może być również drewniany płotek czy murek, jednak wtedy obsadźmy go np. bluszczem, efekt będzie o wiele bardziej naturalny.

Drugą ważną sprawą jest przestrzeń, uważajmy, aby nie przytłoczyć jej masywnymi meblami, o wiele lepiej wybierać lekkie rozwiązania np. meble wiklinowe, które nie zaburzają harmonii. To samo dotyczy się ścieżek czy pstrokatych roślin — pamiętajmy o podstawowej zasadzie, która mówi „mniej znaczy więcej”!

Rośliny, a więc podstawa każdego ogrodu

Jeżeli chodzi o rośliny, to aby ogród nie był bardzo kosztowny i trudny w utrzymaniu należy dobrze dobrać rośliny do warunków glebowych, jak również nasłonecznienia. Tylko wówczas uprawa takich roślin nie będzie przysparzała nam problemów, a także nie będziemy musieli tracić pieniędzy na kupowanie coraz to nowych roślin.

Aranżując ogród, należy sobie również odpowiedzieć na pytanie, czy zależy nam na szybkim efekcie — jeżeli tak to sadzimy duże egzemplarze wybranych przez nas roślin (trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą być one drogie) lub wybieramy rośliny, które szybko rosną.

Mówiąc o roślinach, warto też wspomnieć o nawadnianiu, ponieważ dobra aranżacja ogrodu uwzględnia również ten aspekt. Chcąc ochronić ogród przed suszą, chociażby w sezonie urlopowym konieczne jest zastosowanie nawadniania automatycznego, które umożliwia podlewanie automatyczne — jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które znacznie ułatwi nam zajmowanie się ogrodem.

Adam Budowlany

Pasjonuje się budownictwem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.