Jak dobrać okna do wykuszu? Projekty domów z wykuszem

Wykusz to element domu, który wymaga fachowego podejścia zarówno na etapie projektowania, murowania ścian, jak i montażu okien czy późniejszego wykańczania i aranżacji gotowej przestrzeni. Rozmiar okien w tym przypadku jest z góry określony przez architekta, dlatego wszelkie zmiany należy przewidzieć już na etapie adaptacji.  Jakie aspekty warto przeanalizować przed dokonaniem ostatecznego wyboru?

Projekt domu Opałek III N 2G

Projekt domu Opałek III N 2G, źródło: extradom.pl

Projekt domu Baset 5 z garażem 2-st

Projekt domu Baset 5 z garażem 2-st., źródło: extradom.pl

Okna tradycyjne czy na całą szerokość?

W zależności od wyboru projektu domu z wykuszem, w przypadku podjęcia decyzji o montażu okien balkonowych na całej powierzchni ścian wykusza możemy zyskać jadalnię z dużą ilością naturalnego światła lub klasycznie prezentujące się dopełnienie bryły w postaci wykusza z oknami tradycyjnymi. Okna o standardowych rozmiarach nie są tak bardzo wymagające jak prostokątne przeszklenia całego wykusza. Przy oknach balkonowych, częstotliwość czyszczenia ram i dolnych części szyb z pewnością będzie zdecydowanie wyższa. Przyczynią się do tego krople deszczu, które w zetknięciu z podłożem będą pozostawiały błotne rozbryzgi.

Otwierane czy nie?

W zależności od położenia inwestycja w droższą wersję otwieranych okien nie zawsze będzie miała sens. Jeśli zdecydowaliśmy się na wersję okien o dużej powierzchni, a nasz wykusz wychodzi bezpośrednio na taras, warto przemyśleć montaż choć jednego okna balkonowego. Wyjście na ogród bezpośrednio z części jadalnej przez wykusz to z pewnością element, którego z biegiem czasu może zacząć nam brakować. Pozornie wyższy koszt inwestycji może przynieść nam duże oszczędności, ponieważ wprowadzanie późniejszych zmian przy nowo wybudowanym domu będzie znacznie droższe. Dodatkowo wykusz najczęściej znajduje się w pobliżu kuchni i części jadalnej, gdzie każda możliwość wentylacji jest bardzo cenna.

Projekt domu Dariusz

Projekt domu Dariusz, źródło: extradom.pl

Projekt domu BW-44 wariant 5

Projekt domu BW-44 wariant 5, źródło: extradom.pl

Okna dzielone czy jednolite?

W tym przypadku również zaważą aspekty finansowe oraz uwarunkowania techniczne wybranego projektu. Okno dzielone zazwyczaj stosuje się przy otwieranych oknach o dużej powierzchni. Jednolite z pewnością będą doskonałym dopełnieniem nowoczesnego designu, jednak w przypadku większych rozmiarów, będziemy musieli zrezygnować z opcji otwierania, ponieważ taki typ okien może nie zdać egzaminu pod względem funkcjonalności zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

Projekt domu Iliada III

Projekt domu Iliada III, źródło: extradom.pl

Prawidłowy montaż okien nie będzie możliwy, jeśli nie dopilnujemy prac murarskich. W przypadku źle dobranych modeli lub niedopatrzeń na etapie murowania otworów okiennych nie możemy szukać winy po stronie montażystów. Dobierając odpowiedni rodzaj okien do wykuszu nie możemy pomijać parametrów technicznych oraz aspektów estetycznych. Pamiętajmy także o funkcjonalności, ponieważ źle dobrane okna mogą znacząco wpłynąć na późniejsze utrzymywanie stałej temperatury w domu oraz możliwości aranżacyjne wnętrza.

Extradom

Extradom - Największe Biuro Projektów Domów. Nasza kolekcja bogata jest w ponad 16 000 projektów domów oraz ponad 3 tysiące projektów dodatkowych takich jak garaże, altany czy kuchnie letnie. Dzięki kilkunastoletniemu doświadczeniu, Konsultanci Extradom potrafią doradzić nawet najbardziej wymagającym Inwestorom. Do każdego podchodzą indywidualnie, co pozwala na zyskanie 100% korzyści i satysfakcji z wyboru projektu domu marzeń. Społeczność budowlana stworzona przez Extradom skupia Inwestorów budujących na terenie całego kraju. Dodatkowo, artykuły oraz animacje w dziale Porady Ekspertów stworzone przez architektów pomagają Inwestorom na każdym etapie budowy. Zapraszamy do kontaktu: +48 71 715 20 60 kontakt@extradom.pl

5 thoughts on “Jak dobrać okna do wykuszu? Projekty domów z wykuszem

 • 3 lipca 2016 o 14:31
  Permalink

  Same okna to nie wszystko. Nie wolno zapominać o opasce okiennej. Wykonuje się ją ze sztukaterii, czyli listew styropianowych, najlepiej połączonych ze zwornikami.

  Odpowiedz
 • 11 lipca 2016 o 08:57
  Permalink

  Pragnę zweryfikować opinię mojego kolegi – budowlańca. Twierdzi, że okna plastikowe, nieważne czy drogie, czy tanie, mają podobne właściwości i właściwie nie warto przepłacać i lepiej jest wybrać tańszą opcję. Chcę kupić okna pcv – Wrocław, może okolice. Czy warto przepłacać? Gdzie w okolicy Wrocławia kupić okna?

  Odpowiedz
 • 10 stycznia 2017 o 09:39
  Permalink

  Okna dzielone lepiej się prezentują, jednak nie zawsze jest możliwość wstawienia takich. Jednolite, ale z grubszą ramą też mogą dobrze wyglądać.

  Odpowiedz
 • 29 maja 2017 o 12:26
  Permalink

  Ja mam firmy drutex okna w brązowawej oprawie żeby pasowało do reszty części domu. Mam te okna dzielone więc bardzo fajnie to wygląda i się cały dom prezentuje świetnie. Ale bardzo fajny artykuł na temat okien.

  Odpowiedz
 • 27 września 2017 o 22:50
  Permalink

  U nas były konieczne specjalne okna na wymiar, bo projekt domu był dość skomplikowany. Ale teraz wszystko wygląda pięknie! 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.