Oświeć się na salon!

Dobór właściwego oświetlenia jest niezwykle ważny w aranżacji całego wnętrza. Wiąże się z nim dbałość o nasz wzrok, efektywność wykonywanej pracy i oczywiście wygoda.
Miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu to głównie salon, dlatego na nim powinniśmy skupić największą uwagę. Oświetlenie salonu powinno ułatwiać wykonywanie codziennych czynności, ale też doskonale się prezentować.

PODSTAWOWE ZASADY

Minimum dwa źródła światła
Jeden żyrandol to zdecydowanie za mało, dlatego lepiej od razu wyposażyć się w kilka punktów oświetleniowych.
Lampy sufitowe oświetlą całe pomieszczenie, jednak musimy także pamiętać o oświetleniu punktowym, które zapewnią nam na przykład lampy stojące lub stołowe.
Ciekawym rozwiązaniem jest zakupienie kilku mniejszych lampek i ustawienie ich przy sofie, fotelu, półce z książkami – tam gdzie potrzeba więcej światła do wykonywania konkretnych czynności. Możemy sięgnąć również po kinkiety. Zapewniają one delikatne oświetlenie, przydatne w chwilach, gdy chcemy zrelaksować się w spokojnej atmosferze bez drażniącego i intensywnego światła.

Jak powiększyć salon?
Za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia nawet bardzo mały salon może zyskać kilka dodatkowych metrów.
Niewielkie pomieszczenie stanie się optycznie większe, gdy skierujemy światło w stronę sufitu. Podobny efekt da ustawienie lampy blisko lustra. Stworzymy wówczas ciekawą grę świateł i jednocześnie nieco powiększymy wnętrze. Jeśli pragniemy poszerzyć salon musimy jedynie skierować światło na dłuższe ściany przy użyciu kinkietów lub specjalnych reflektorów.
W małym pokoju lampy i żyrandole powinny być prawie niezauważalnym dodatkiem tak, aby nie przytłaczały całego wnętrza, dlatego warto sięgnąć po te z przezroczystego szkła, bez nadmiernej ilości wzorów i zdobień.

Światło pasujące do kolorów
Może to się wydawać mało istotne jednak bardzo ważne jest dobranie światła do kolorów ścian w pomieszczeniu.
Pomieszczenie o jasnych i pogodnych odcieniach nie wymaga intensywnego oświetlenia. Możemy tu zastosować rozwiązania, które będą pełnić funkcję dekoracyjną i ozdobną. Jeśli jednak w salonie dominują ciemne, zimne barwy konieczne musimy sięgnąć po światło o większej mocy.

Rodzaj żarówek ma znaczenie
Duże znaczenie ma intensywność oświetlenia i moc żarówek, jednak to nie wszystko o co musimy zadbać. Pamiętajmy, że jeśli chcemy rozświetlić salon musimy zastosować ciepłe światło, których źródłem są zwykłe, tradycyjne żarówki. Odwrotny efekt zapewnią na przykład świetlówki emitujące zimne refleksy, które nadadzą pomieszczeniu tajemniczości, nastrojowego i kameralnego klimatu.

Oszczędność to podstawa
Niby mały krok, a może tak wiele. Wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne to zawsze trafione rozwiązanie. Nie tylko uda nam się zaoszczędzić nieco gotówki, ale także dołożyć swoją cegiełkę do troski o środowisko naturalne.

WYGLĄD TEŻ MA ZNACZNIE

Skoro nie ma innego wyjścia, bowiem tak, czy inaczej musimy zamontować oświetlenie, to może wato zadbać by lampa lub żyrandol stały się ciekawym elementem dekoracyjnym. Nie bójmy się odważnych wzorów i kolorów. Jeśli całe pomieszczenie utrzymane jest w stonowanych odcieniach, a żaden z dodatków nie dominuje we wnętrzu, to zdecydowanie możemy zaszaleć.
Warto sięgnąć po lekki papierowy lampion, który wyglądem przypomina konstrukcję origami – idealnie wpasuje się on w pomieszczenie inspirowane stylem orientalnym. Żyrandol z błyszczącymi, mieniącymi się kryształami będzie doskonałym dodatkiem nowoczesnego wnętrza. Jeśli jednak nasze mieszkanie utrzymane jest w industrialnym, surowym klimacie możemy sięgnąć po proste lampy wykonane z czarnego materiału.
Wybór jest naprawdę ogromy, a inspiracji możemy szukać dosłownie wszędzie, dlatego warto przemyśleć decyzję o wyborze oświetlenia i zdecydować się na praktyczne, ale jednocześnie gustowne rozwiązanie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.