Oświetlenie uliczne i przemysłowe. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Oświetlenie uliczne jest nieodzownym elementem krajobrazu miejskiego, ułatwiającym codzienne życie jego mieszkańców. Sztuczne źródła światła pozwalają korzystać z miejsc użyteczności publicznej, a więc wszelkiego typu parkingów, terenów osiedli mieszkaniowych, placów, dróg i autostrad także po zmroku. Zapewniają nie tylko funkcjonalność, ale również bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom, przy okazji poprawiając komfort ich życia.

 

Europejskie standardy w oświetleniu miejskim

Największe aglomeracje miejskie charakteryzują się dużym ruchem nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmroku. Stolice europejskich państw niezależnie od pory kuszą turystów licznymi atrakcjami. Współczesne tempo życia sprawia, że wielu mieszkańców może pozwolić sobie na odrobinę wytchnienia dopiero w późnych godzinach wieczornych. Paryż, Warszawa czy Londyn – nocne imprezy nie mają tutaj końca, przyciągając spragnionych wrażeń niczym magnes. W Moskwie z kolei po północy jak gdyby nigdy nic funkcjonują poczta, sklepy i banki. Bardzo trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wielkich skupisk ludzkich w miastach bez stałego źródła światła. Nie mógłby wtedy odbywać się normalny ruch uliczny, liczne imprezy plenerowe i wydarzenia artystyczne. Dlatego też władze miast coraz częściej inwestują w wysokiej jakości oświetlenie uliczne. Ze względów przede wszystkim praktycznych, ale również reprezentatywnych w oświetlenie przemysłowe inwestują także właściciele dużych przedsiębiorstw. Światło potrafi skutecznie odstraszyć złodzieja i ochronić wartościowy towar, znajdujący się wewnątrz sklepu i w hali magazynowej. Rozpraszając mrok, daje też poczucie bezpieczeństwa osobom znajdującym się wewnątrz i wokół obiektu.

 

Rodzaje oświetlenia przemysłowego

Ze względu na charakteru miejsca i potrzeby użytkowników, producenci oferują różne typy oświetlenia przemysłowego. Oświetlenie uliczne i przemysłowe, oparte na popularnej ostatnimi czasy technologii LED, jest świetnym wyborem przede wszystkim ze względu na korzystne parametry techniczne, umożliwiające znaczne ograniczenie kosztów dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań. Wśród najpopularniejszych rodzajów oświetlenia, warto wymienić:

 

 

 • żarówki i oprawy uliczne LED

Stanowią jedno z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań na rynku. Dzięki zastosowaniu trwałych i bezawaryjnych diod LED uznanych światowych producentów są świetną alternatywą dla opraw sodowych i metahalogenkowych. Z powodzeniem wykorzystywane są w magazynach logistycznych i przemysłowych. Poprawiają także widoczność na drogach, zwiększając tym samym codzienną wygodę i bezpieczeństwo użytkowników. Zaletą wysokiej jakości żarówek LED jest zastosowanie radiatora aluminiowego, który umożliwia sprawne odprowadzenie ciepła generowanego przez diody LED, znacząco wydłużając żywotność źródła światła.

Główną zaletą żarówek przemysłowych LED jest łatwość ich wymiany w istniejących oprawach. Nie musimy wymieniać całej oprawy, w tym wypadku wystarczy wymienić samą żarówkę, obniżając tym samym koszt zakupu/ wymiany oświetlenia na oświetlenie LED

 • lampy przemysłowe LED

Sprawdzają się przede wszystkim na stacjach benzynowych, halach magazynowych, lub w zakładach produkcyjnych. W przypadku stacji benzynowych, z uwagi na to, że wiele punktów poboru paliwa znajduje się na obszarach znacznie oddalonych od głównych arterii miejskich, często w terenach słabo zabudowanych, oświetlenie tego typu miejsc jest wręcz niezbędne. Lampy przemysłowe LED, dzięki dużej wydajności i długiemu okresowi użytkowania świetnie nadają się do tego celu. Z uwagi na małą awaryjność są znacznie lepszym rozwiązaniem od oświetlenia starszego typu, takiego jak lampy sodowe i metahalogenkowe.

 • lampy przemysłowe High Bay LED

Zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o pracownikach hal magazynowych i produkcyjnych. Cechuje je przede wszystkim:

– szybkość i prostota montażu – wystarczy jedynie zamocować je na istniejących już hakach;

– funkcjonalność – doskonale nadają się do oświetlania trudno dostępnych miejsc;

– oszczędność – pozwalają na redukcję kosztów dzięki temu, że diody LED nie wymagają częstej wymiany żarówek;

– wszechstronność i uniwersalność zastosowania – sprawdzają się jako oświetlenie stosowane na liniach produkcyjnych, w warsztatach samochodowych, halach przemysłowych, magazynach, ale także w galeriach handlowych czy supermarketach.

 • żarówki Flat Panel

Niezwykle szeroki kąt świecenia, wynoszący 150°, a także driver marki MeanWell sprawiają, że żywotność żarówek jest bardzo długa – wynosi nawet 50 000 godzin. Kompatybilność z oprawami starego typu gwarantuje ich bezproblemowy montaż w miejsce żarówek starego typu. Staranność wykonania i troska o detale sprawia, że panel warto zainstalować również ze względów wizerunkowych – tak oświetlona siedziba sprawia wrażenie instytucji nowoczesnej i przyjaznej środowisku.

 • żarówki dookólne Alucorn LED

Charakteryzują się bardzo dobrą jakością strumienia światła, a zarazem niskim poborem mocy. Parametry techniczne żarówek umożliwiają obniżeniu kosztów eksploatacji nawet do 70% w stosunku do tradycyjnych lamp rtęciowych, sodowych i metahalogenkowych.

Decydując się na wymianę oświetlenia przemysłowego w przedsiębiorstwie, należy traktować przyszły zakup jako inwestycję na lata. Ostateczną decyzję dotyczącą rodzaju żarówek czy lamp, warto poprzeć wcześniejszym dokładnym rozeznaniem w dostępnym asortymencie. Pełną gamę oświetlenia, oparte na technologii LED, bazującej na trwałych i energooszczędnych rozwiązaniach można znaleźć w ofercie marki Greenie http://greenie-world.com/de/produkty-de/53-oswietlenie-uliczne-i-przemyslowe.

 

Warto pamiętać, że do oświetlenia miejsc o charakterze przemysłowym najlepiej nadają się wysokiej klasy, sprawdzone i nowoczesne produkty, posiadające niezbędne atesty, dopuszczające do powszechnego obrotu, potwierdzające ich jakość i gwarantujące bezpieczeństwo stosowania. Wówczas mamy pewność, że żarówki, oprawy i lampy będą służyły bezawaryjnie przez wiele następnych lat, skutecznie pełniąc nie tylko funkcje użytkowe, ale również dekoracyjne.

4 thoughts on “Oświetlenie uliczne i przemysłowe. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

 • 18 kwietnia 2016 o 10:19
  Permalink

  LED jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ciekaw tylko jestem jak wygląda trwałość tego rozwiania. Czy LED nie są przypadkiem bardziej wrażliwe na zmiany temperatur?

  Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2016 o 13:08
  Permalink

  Ciekawy wpis. Wiele osób niewiele wie o technologi LED. Takie informacje przybliżają funkcjonowanie LED i mogą zachęcić do instalowania w domach, ogrodach i na ulicach. Tego typu technologia pozwala zaoszczędzić przecież na rachunkach za prąd.

  Odpowiedz
 • 16 listopada 2016 o 10:54
  Permalink

  Czy oświetlenie led nadaje się też do mniejszych powierzchni (chodzi mi konkretnie o garaż i podjazd u siebie w domu)?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.