Pokój dla malucha

Aranżacja pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie. Każda część pomieszczenia powinna być funkcjonalna, dopasowana do wieku dziecka, ale także przytulna. Co więcej, rzadko kiedy mamy szanse wymieniać mebelki i wyposażenie co kilka lat, dlatego wybrane przez nas przedmioty powinny być uniwersalne. Zanim więc zabierzemy się za projektowanie pokoju dla malucha warto poznać kilka podstawowych porad.

Kolory

Wybierając kolorystkę musimy uzgodnić swoją wizję z pociechą tak, aby i ona czuła się komfortowo. Oczywiście maluch nie ma zbyt dużo do powiedzenia, jednak dobór barw ma niezwykle ważny wpływ na jego rozwój i zachowanie. Noworodek powinien być otoczony pastelami, delikatnymi beżami, bielą, błękitem, różem. Dodatki powinny być stonowane i łagodne, bowiem nada to wnętrzu spokoju i harmonii, która jest niezbędna dla każdego dzidziusia.
Nasza pociecha rozwija się, poznaje świat, ludzi, a także nowe kolory, dlatego starsze dziecko powinno mieć wokół siebie odrobine więcej barw. Watro pamiętać, że również w przypadku dzieci kolory mogą drażnić, uspokajać, dodawać energii, bądź usypiać. Starannie dobrane wnętrze sprawi, że dziecko stanie się kreatywne, chętniej będzie poznawało świat, odkrywało nowe, ciekawe rzeczy i właściwie się rozwijało

Jakie mebelki wybrać?

Małe dziecko bardzo szybko rozwija się, dorasta, jednak przedmioty, które znajdują się wokół niego wciąż pozostają te same. Gruntowny remont co dwa lata jest niepraktycznym, ale też mało oszczędnym rozwiązaniem, dlatego wybierając meble powinniśmy mieć na uwadze ich uniwersalność oraz możliwość dostosowania do wieku dziecka.
Niezależnie od wieku idealnie będzie sprawdzała się prostota. Kwieciste wzory lub samochodziki nadadzą się w roli dodatków, jednak jako meble – szafy bądź komody, mogą krępować starsze dziecko.
Duży problem pojawia się również w przypadku łóżeczka, jednak i tu da się znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Wystarczy sięgnąć po łóżeczko z regulowanymi szczebelkami, dnem lub takie, które spełnia wiele funkcji na przykład jest jednocześnie kołyską i przewijakiem.

Najważniejsze – bezpieczeństwo!

Pokój dziecka musi być uroczo zaaranżowany, dostosowany do jego wieku, ale w głównej mierze bezpieczny. Jeśli małe dziecko zacznie raczkować, stawiać pierwsze kroki, wówczas niezbędne jest zabezpieczenie wszelkich przedmiotów, które są dla niego zagrożeniem. Bardzo ciekawą, nieodkrytą sferą w oczach dziecka są gniazdka elektryczne. Jako rodzice możemy sięgnąć po te z przesłonkami, które ochronią dziecko przed włożeniem swych małych paluszków. Dużą przeszkodą są również schody. Tutaj na ratunek przychodzą niskie barierki, które dorosły spokojnie pokona stawiając większy krok. Jeśli nie chcemy by nasze dziecko przytrzasnęło sobie rączki szufladami możemy zamocować blokady, które uniemożliwią swobodne otwieranie i zamykanie.

Aranżacja pokoju dziecięcego to nie taka prosta sprawa. Aby mieć na uwadze dobro dziecka powinniśmy skupić się zarówno na atrakcyjnej stronie wizualnej, ale także na tym, by pokój był przyjazny i bezpieczny. Warto sprawić, by dziecko mogło czuć się po prostu sobą.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.