Jaki projekt wybrać by dom był tani w budowie i późniejszym utrzymaniu?

Klasyczna bryła, dwuspadowy dach oraz niewielka powierzchnia zabudowy są gwarantem minimalizacji kosztów związanych z realizacją projektu. Nowoczesne rozwiązania architektoniczne pozwalają na budowę domu, który doskonale wpisze się w każde otoczenie, a detale wykończenia elewacji nadadzą inwestycji niepowtarzalnego charakteru.

Projekt domu Lena

Projekt domu Lena, źródło: extradom

Tania budowa

Jeśli zależy nam na poczynieniu jak największych oszczędności, warto zastanowić się nad budową systemem gospodarczym. Wiedza oparta na doświadczeniach innych Inwestorów, pozwoli wykonać wiele prac wykończeniowych samodzielnie, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze z pewnością będą odczuwalne w budowlanym budżecie.

Chcąc mieć pewność, że wybieramy projekt domu, który spełnia nasze wymagania nie tylko pod względem wizualnym, ale także finansowym, możemy oprzeć swoje szacunki na udostępnianych przez pracownię kosztorysach. Zestawiając wiedzę dotycząca cen oferowanych przez fachowców oraz ogólnodostępnych cen materiałów, możemy dość dokładnie oszacować realny koszt budowy.

Projekt domu BW-36 wariant 2

Projekt domu BW-36 wariant 2, źródło: extradom

Projekt domu Kaprun II LMW01a

Projekt domu Kaprun II LMW01a, źródło: extradom

Elementy, które charakteryzują projekty domów tanich w budowie to przede wszystkim nieskomplikowana bryła oraz możliwie najprostsza konstrukcja dachu o niewielkiej powierzchni. Kosztowne w wykończeniu mogą okazać się także liczne balkony i wielkopowierzchniowe przeszklenia, przy których okna będą musiały zostać przygotowane na specjalne zamówienie.

Tanie utrzymanie

Koszty eksploatacji domu będą generowane w głównej mierze przez system grzewczy. Właśnie dlatego wybór rodzaju ogrzewania jest szczególnie ważny. Oszczędności wiążą się z ograniczeniem stopnia działania systemu, ponieważ ogrzewanie elektryczne czy gazowe, które praktycznie nie potrzebuje zaangażowania Inwestora w sezonie grzewczy z pewnością nie mogą zostać zaliczone do najtańszych rozwiązań. W Polsce wciąż bezkonkurencyjne pod względem kosztów eksploatacji są kotły na paliwo stałe. Wybierając rodzaj kotła warto przeanalizować droższą cenowo ofertę zapewniającą wyższą wydajność działania systemu i choć w małym stopniu ograniczającą skalę problemu związaną z koniecznością nieustannego podkładania paliwa do komory spalania. Oszczędna eksploatacja to także odpowiednio wykonane ocieplenie. Minimalizacja strat ciepła związanych z mostkami termicznymi czy wysokiej jakości okna z pewnością przyczynią się do utrzymania kosztów ogrzewania na minimalnym poziomie.

Projekt domu Optymalny

Projekt domu Optymalny, źródło: extradom

Projekt domu E-185

Projekt domu E-185, źródło: extradom

Energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych pozwalająca ogrzewać wodę użytkową bez generowania dodatkowych kosztów to z pewnością kolejna oszczędność na poziomie eksploatacji domu, jednak znacząco podwyższająca koszt samej inwestycji. Zakup pompy ciepła czy montaż paneli fotowoltaicznych to wciąż duże wyzwanie finansowe dla Inwestorów starających się prowadzić samą budowę w jak najbardziej ekonomiczny sposób.

Budowa domu energooszczędnego z pewnością nie należy do najtańszych, lecz daje pewne możliwości związane z uzyskaniem dofinansowań na realizację projektu. Dla Inwestorów chcących połączyć oszczędności związane z budową i eksploatacją domu to z pewnością duże ułatwienie. Najważniejsza jest dokładna analiza oraz rozsądne podejście do oferowanych rozwiązań, dzięki któremu będziemy w stanie ocenić czy dana inwestycja na etapie budowy zwróci nam się z czasem w postaci poczynionych oszczędności.


Extradom

Extradom - Największe Biuro Projektów Domów. Nasza kolekcja bogata jest w ponad 16 000 projektów domów oraz ponad 3 tysiące projektów dodatkowych takich jak garaże, altany czy kuchnie letnie. Dzięki kilkunastoletniemu doświadczeniu, Konsultanci Extradom potrafią doradzić nawet najbardziej wymagającym Inwestorom. Do każdego podchodzą indywidualnie, co pozwala na zyskanie 100% korzyści i satysfakcji z wyboru projektu domu marzeń. Społeczność budowlana stworzona przez Extradom skupia Inwestorów budujących na terenie całego kraju. Dodatkowo, artykuły oraz animacje w dziale Porady Ekspertów stworzone przez architektów pomagają Inwestorom na każdym etapie budowy. Zapraszamy do kontaktu: +48 71 715 20 60 kontakt@extradom.pl

One thought on “Jaki projekt wybrać by dom był tani w budowie i późniejszym utrzymaniu?

  • 10 sierpnia 2016 o 08:48
    Permalink

    jak już jesteśmy w temacie oszczędzania, chcę kupić dobre, zatrzymujące ciepło okna, interesują mnie okna Wrocław, może okolice, czy znacie może firmę godną polecenia? jakieś doświadczenia?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.