Przedpokój zgodny z zasadami Feng Shui, czyli dobre pierwsze wrażenie

Panuje przekonanie, że jeżeli wchodząc do domu czy mieszkania, nie poczujemy pozytywnej energii przedpokoju, to wrażenia tego nie zmieni nawet najbardziej zapierający dech w piersiach salon, kuchnia czy inne pomieszczenie, które zobaczymy potem. Tak to już jest z przedpokojem, że czy nam się to podoba czy nie, jest on wizytówką domu i jego mieszkańców.

Niestety, często jest on traktowany dość niedbale lub zostawiany na sam koniec całej batalii aranżacyjnej. Niekiedy – w przypływie rozpaczy i z braku pomysłu, jak funkcjonalnie i jednocześnie ładnie go urządzić, wpadamy na nagłą, genialną myśl – może go zlikwidować? Albo wyburzy

jakąś ścianę i przedpokój przestanie być ciasną klitką, stanie się pięknym wnętrzem?

Odpowiadamy na pierwszy pomysł – zdecydowane NIE, a na drugi – CZEMU NIE?

Odrobina zasad Feng Shui w przedpokoju

Przedpokój czy hol jest bezwzględnie potrzebny. Wejście bezpośrednio z zewnątrz do przestrzeni typowo mieszkalnej jest zdecydowanie niekorzystne. Chińczycy wierzą, że każda wchodząca do domu osoba musi niejako przestroić swoją życiodajną energię qi na tryb domowy. Według Feng Shui, nie można mówić o atmosferze pełnej harmonii, spokoju i szczęścia w mieszkaniu pozbawionym przestrzeni wejściowej, czyli przedpokoju czy holu.

Chińczycy uznali przedpokój za pomieszczenie odpowiedzialne za nasze zdrowie, więc duże znaczenie ma tutaj światło i uporządkowanie przestrzeni. Niezależnie od wielkości przedpokoju i jego oświetlenia, zawsze wydaje się nieco ciemniejszy i mniejszy w porównaniu z zewnętrznym otoczeniem, z którego wchodzimy do domu czy mieszkania, stąd w Feng Shui tendencja do powiększania i rozjaśniania tej części naszej przestrzeni.

Elementy przedpokoju sprzyjające naszej energii i zdrowiu

 • Drzwi. Jeżeli jesteśmy dopiero na etapie planowania przedpokoju lub w sytuacji generalnego remontu uwzgledniającego wymianę drzwi pamiętajmy, że w miarę możliwości powinniśmy je otwierać do środka zapraszającym gestem. Najlepiej też, jeżeli będą solidne, czyste, z błyszczącymi metalowymi elementami.
 • Lustra. Ważny element dobrego Feng Shui naszego domu. Duża ilość luster jest nieodzowną częścią optycznego powiększania przestrzeni, ale lustra nie mogą być rozmieszczone chaotycznie. Żeby je stosować prawidłowo, musimy mieć świadomość ich działania – odbijają każdą energię, która do nich dociera, w tym samym bądź innym kierunku, dlatego lustro nie powinno znajdować się na wprost wejścia, ponieważ odbija cała nasza siłę życiową qi oraz wszystkie zdarzenia dobre i złe napływające do naszej przestrzeni. Nie powinno się znajdować również naprzeciwko toalety ani na wprost innego lustra. Wielkość lustra również nie jest bez znaczenia – tafla powinna być takiej wielkości i umieszczona w taki sposób, aby nie ucinała fragmentu sylwetki.
 • Środek. Przedpokój czy hol pełni rolę wprowadzającą nas do danej przestrzeni, niemal wyznacza kierunek poruszania się, dlatego też należy się postarać w jakiś sposób wyznaczyć środek danej przestrzeni, niekiedy może być to lampa powieszona centralnie z jej odpowiednikiem w postaci dekoracyjnego motywu na posadzce lub podłużny, dekoracyjny chodnik wyznaczający oś przedpokoju. Ta potrzeba akcentowania środka wynika z przekonania Chińczyków, że nasza energia qi podąża wraz z nami, wyznaczonymi przez nas ścieżkami i podąża również za naszym wzrokiem, dlatego niekorzystny układ przedpokoju możemy zniwelować, wieszając atrakcyjny element przykuwający uwagę.
 • Szafy. Obowiązkowy element w przedpokoju, jednakże warto pamiętać, że szafy stojące przy ścianach z ostrymi, wystającymi krawędziami zakłócają przepływ naszej energii qi. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na szafę wnękową, jeżeli mamy taką możliwość lub odsunięcie szafy stojącej przy ścianie możliwie najdalej od wejścia.
 • Jasne barwy. Optycznie powiększają i rozjaśniają przestrzeń, a to oczywiście sprzyja naszemu dobremu samopoczuciu i zdrowiu.
 • Porządek. W naszych przedpokojach – z racji pełnionej przez nie funkcji – często króluje chaos. Nie wyobrażamy sobie przedpokoju bez wieszaka czy stojącego na podłodze obuwia, tymczasem stosy wiszących ubrań, bezładnie zostawione buty, torby, klucze – te wszystkie elementy powodują zastój energii qi, więc dbałość o miejsce każdej rzeczy powinna być naturalną potrzebą – tym bardziej, że na ogół nasze przedpokoje są niewielkie, więc każda porzucona rzecz sprawia wrażenie bałaganu. Jeżeli jest taka możliwość, ubrania należy schować do zamykanej szafy, klucze i pozostałe drobiazgi na wieszaki, półkę czy inne przeznaczone dla nich miejsce. Buty powinny znaleźć się w szafce (najlepiej zamykanej).
 • Dekoracje. Wszelkie ozdoby, które mogą powiększyć i rozświetlić nasz przedpokój są bardzo wskazane. Przestrzenne obrazy, dekoracje z lekkich w odbiorze materiałów (papier, bambus, szkło) mogą i powinny znaleźć tu miejsce, ale tylko te, które poprawiają nasz nastrój.
 • Schody. Gdy wchodzimy do przedpokoju, nasz wzrok nie powinien zatrzymać się na schodach – w tym przypadku symbolizują one trudności życiowe.

Pamiętajmy, że każdy trudny i niemożliwy do wyeliminowania architektoniczny element czy układ naszego przedpokoju możemy zneutralizować za pomocą jakiejś szczególnej i pozytywnej ozdoby (obrazu, kryształu, sznurkowej dekoracji itp.), która odwróci uwagę od niekorzystnej sytuacji, a to już wystarczy, żeby podnieść poziom życiodajnej siły qi w naszym mieszkaniu.

http://forum.leroymerlin.pl/forum/przedpokoj,2,121.html

One thought on “Przedpokój zgodny z zasadami Feng Shui, czyli dobre pierwsze wrażenie

 • 27 kwietnia 2016 o 10:59
  Permalink

  Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie domu bez przedpokoju/holu. Gość, przed wejściem na salony powinien złapać chwilę oddechu, móc „rozpłaszczyć się” w spokoju, bez spojrzeń wszystkich domowników. Niestety, urządzając przedpokój często zagracamy niewielkie pomieszczenie i wprowadzamy ciemne kolory, co sprawia, że całość jest dość klaustrofobiczna. Szczęśliwi ci, którzy mają do dyspozycji przestronny hol, wtedy można sobie pozwolić na dekoracje i ciekawe wyposażenie. Gorzej jeśli przedpokój jest klitką, wtedy warto zastanowić się nad częściową likwidacją ścianki działowej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.