Śnieg i porywiste wiatry – w marcu jak w garncu, ubezpiecz swój dom

„Uwaga na silny wiatr”, „Nadciąga wichura”, „Cyklon w Polsce”, „IMGW ostrzega – zostań w domu, jeśli możesz” – to tylko niektóre nagłówki, które pojawiają się na wiosnę w polskiej prasie, telewizji i Internecie. Coraz częściej Straż Pożarna wydaje również poradniki dla mieszkańców rejonów, gdzie wiatry i burze są wyjątkowo silne i niebezpieczne. Jak zachowywać się, podczas zagrażających zjawisk atmosferycznych? Z reguły należy schować się w domu, z dala od okien i drzwi, wcześniej zabezpieczyć wszelkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. W trakcie orkanu należy także unikać jazdy samochodem. Warto pomyśleć też o zwierzętach, które również muszą przetrwać nawałnice. Podczas burzy, czy silnych wiatrów możemy ucierpieć nie tylko sami, ale też nasz majątek – taki właśnie jak dom, czy samochód. I nie są to rzadkie sytuacje: przewrócone drzewa, silny wiatr, czy powódź prowadzą do coraz większych i częstszych szkód na terenie naszych posesji, czy domów.

O ile nie jesteśmy w stanie zapobiec gwałtownym zjawiskom atmosferycznym. O tyle możemy zapobiec skutkom finansowym takich strat, korzystając z odpowiedniego ubezpieczenia. Odszkodowanie to dla wielu osób znaczący zastrzyk finansowy, który pozwala odkupić lub odbudować majątek, na który często pracujemy przez wiele lat. Dlatego przyda się ubezpieczenie domu od burzy.


Oczywiście wiele osób uświadamia sobie potrzebę kupna polisy, dopiero gdy staje w obliczu nieszczęścia: wybite okna, zerwany dach, przewrócony parkan lub inne straty spowodowane przez przewrócone drzewo, czy intensywny grad. Zwykle wtedy zaczynamy wertować dokumenty w poszukiwaniu odpowiedniej polisy, która mogłaby nam zapewnić pokrycie, chociaż części tego typu szkód. Ale wtedy jest już za późno – polisy ubezpieczeniowej nie kupuje się post factum. Zdarza się oczywiście i tak, że niektóre polisy kupujemy w pakiecie z innymi produktami finansowymi, takimi jak karta kredytowa, czy kredyt mieszkaniowy, ale zakres ochrony przy tego typu produktach jest z reguły mocno ograniczony. Zjawiska pogodowe w Polsce zmieniają swoje oblicze i coraz częściej nas zaskakują swoją siłą, dlatego warto sprawdzić, jak wyglądają oferty ubezpieczenia domu i samodzielnie zdecydować o zakresie tego typu ubezpieczenia, zanim będziemy powtarzać sobie w myślach sławne zdanie „trzeba się było ubezpieczyć”.

Polisa ubezpieczeniowa mieszkania nie kosztuje wiele, a już na pewno wysokość składki jest nieporównywalnie niższa niż kwoty, które musimy ponosić na naprawę zabudowań, czy innych zniszczeń, do których doszło podczas przykładowo huraganu. W jaki sposób ustala się taką składkę? Tu wiele zależy od wartości i umiejscowienia naszej nieruchomości, ale też od parametrów, które na etapie zakupu polisy definiujemy sami. Ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych zapewni nieocenione wsparcie finansowe, jeśli nasza nieruchomość ulegnie zniszczeniom.

Kupując polisę, przede wszystkim określamy, co chcemy objąć ubezpieczeniem, a wybór jest spory. Możemy chronić samą konstrukcję budynku, czyli tzw. mury i elementy stałe nieruchomości (ubezpieczenie niezbędne, jeżeli liczymy się z ryzykiem gwałtownych zjawisk atmosferycznych). Nie mniej istotne są ubezpieczenia wyposażenia od zdarzeń losowych, ale też włamania, czy rabunku. Razem z powyższymi firmy ubezpieczeniowe oferują także tzw. OC w życiu prywatnym – szczególnie istotne, jeżeli mamy dzieci bądź zwierzęta. Uzupełnieniem polisy może być także ubezpieczenie assistance domowy, które zapewnia pomoc po szkodzie lub usługi różnego typu fachowców.

W szczegółach wygląda to tak: ubezpieczenie murów może obejmować konstrukcję obiektu budowlanego, w tym takie elementy jak dach, ściany, instalacje – wodną, kanalizacyjną, elektryczną, czy gazową. W skład ubezpieczenia mieszkaniowego mogą wchodzić również elementy stałe nieruchomości takie jak wanna, umywalka, stolarka okienna i drzwiowa, grzejniki, tynki, podłogi, piece, kominki, meble kuchenne i wiele innych elementów zamontowanych lub wbudowanych w naszej nieruchomości na stałe. Warto w tym miejscu pamiętać, że polisa mieszkaniowa może obejmować także rynny, rolety, czy markizy, a także oświetlenie oraz inne elementy na stałe związane z budynkiem.

Warto też ubezpieczyć wszystkie ruchomości, które znajdują się w naszym mieszkaniu i to nie tylko od skutków porywistych wiatrów, czy ulewnego deszczu, ale też nawet częstszych włamań, czy napadów rabunkowych, a także pożaru lub zalania. Mienie ruchome to wszelkie przedmioty, które znajdują się w naszym mieszkaniu, czy domu – z najcenniejszych warto wyszczególnić sprzęt AGD, komputery, sprzęt grający i fotograficzny, sprzęt sportowy taki jak narty, czy rowery.

Ciekawą, choć mniej znaną polisą jest też OC w życiu prywatnym. Zapewnia ono ochronę sytuacjach, w których to my jesteśmy sprawcą szkody i ponosimy w związku z tym odpowiedzialność wobec osób trzecich. Żeby nie szukać daleko sytuacją, w której bardzo często przydaje się tego typu ubezpieczenie mieszkaniowe, jest zalanie sąsiadów. Co ciekawe, tego typu ubezpieczenie przydaje się również w sytuacjach, gdy przebywamy poza domem – działa bowiem również wówczas, gdy jeździmy na rowerze, czy nartach i wyrządzimy szkodę osobie trzeciej, np. wjeżdżając w kogoś na stoku. Polisa ubezpieczeniowa domu obejmuje najczęściej wszystkich domowników, zatem również nasze dzieci, które często bywają powodem różnego typu zniszczeń, a nawet wypadków.

Na koniec powinniśmy pamiętać także o Assistance, które zapewnia różnego typu usługi pomocowe, a także pomoc specjalistów, takich jak ślusarz, elektryk, stolarz, szklarz, hydraulik i wielu innych, które przydaje się, ponieważ popsute sprzęty w domach, utrudniają życie, a ich naprawa jest kosztowna.


5 thoughts on “Śnieg i porywiste wiatry – w marcu jak w garncu, ubezpiecz swój dom

 • 27 marca 2020 o 17:39
  Permalink

  Zawsze mi się wydawało, że dom zbudowany z dobrych materiałów budowlanych będzie twierdzą odporną na zmienne warunki atmosferyczne. Patrząc na to co się obecnie dzieje na świecie i jak bardzo zmienia się klimat, nie jestem już tego tak pewny. Dlatego popieram takie wpisy jak ten. Świetna robota.

  Odpowiedz
 • 19 lutego 2021 o 12:55
  Permalink

  Sam posiadam ubezpieczenie domu oraz firmy na ewentualne wypadki, w dzisiejszych czasach nie wiadomo czego można się spodziewać. Wole mieć świadomość, że jestem zabezpieczony.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.